"Låna ut" er till Lambohovskyrkan

Mycket bra finns redan i Lambohov - scout, flera körer, Alphakurser och mer men vi behöver vara ett par, tre familjer eller 5-6 personer som utgör Missionsförsamlingens representanter tillsammans med Göran Bondesson i detta arbete...

***********

Du är medlem i Missionskyrkan och kanske har varit det i några år. Du hjälper till med olika saker i kyrkan - ledaruppdrag, kyrkkaffe och städning eller sjunger i kören till exempel. Det är jättebra! Det gör mycket gott! Men vad säger att det måste vara lika för alltid? Skulle du kunna anta en utmaning? Ditt uppdrag  kan vara att du ”lånar ut dig” till arbetet i Lambohov för ett par år. Då skulle Lambohovskyrkan och verksamheten där bli ditt särskilda ansvar att delta i och be för under en period. Lambohovskyrkan behöver oss. Missionskyrkan behöver Lambohovskyrkan. Gud behöver oss i de båda kyrkorna! Många flyttar in till Lambohov och Djurgården, även Vallastaden, nya bostäder byggs och vi och Svenska Kyrkan vill vara där och möta människor.

Mycket bra finns redan i Lambohov – scout, flera körer, Alphakurser och mer men vi behöver vara ett par, tre familjer eller 5-6 personer som utgör Missionsförsamlingens representanter tillsammans med Göran Bondesson i detta arbete.

Hoppas du blir sugen, lockad… Det här kan bli riktigt kul – och bra – och viktigt. Tänk att få vara med och bygga vidare på Guds Rike! Hör av dig till Göran Bondesson på telefon 013-4742304 goran.bondesson@equmeniakyrkan.se

Läs mer om Lambohovskyrkan

Publicerat den 15 februari